Wypoczynek w Krokowej

Krokowa to wieś gminna położona w powiecie puckim. Turyści mogą tu zwiedzić zamek, w którym znajduje się muzeum, restauracja i hotel. Obok zamku mieści się też neogotycki kościół pod wezwaniem świętej Katarzyny oraz spory park. W zamku można wykupić noclegi. Krokowa jest miejscowością, w której jest dobra baza noclegowa. Noclegi jakie ma Krokowa to na pewno dobry wybór.
Miejscowość można potraktować jako bazę wypadową. Będąc tutaj chociaż na jeden dzień trzeba wybrać się nad Bałtyk. To nic trudnego, wystarczy pojechać do którejś z nadbałtyckich miejscowości, np. do Dębek, która leży niedaleko od Krokowej.

Legenda głosi, że pierwszym prawowitym właścicielem tej okolicy był Gniewomir, któremu ówczesny książę kaszubski Mestwin II nadał prawa ziemskie na takim obszarze, jaki tylko ten zdoła obejść na piechotę od świtu do nocy. Z tego wydarzenia wzięła się podobno nazwa miejscowości oraz nazwisko rodziny Krokowskich / von Krockow, którzy byli tu właścicielami przez ok 700 lat. Znawcy historii twierdzą jednak, że pierwszym właścicielem tych ziem był chorąży Mestko. Na przełomie XIV i XV wieku wybudowano w Krokowej pierwszy zamek obronny, który rozbudowano pod koniec XVII wieku.

Pod koniec XVIII wieku zamek uzyskał taką formę, jaką widzimy dziś, dzięki hrabinie Luizie von Krockow. Podczas remontu pałacu w 1993 roku dokonano niezwykłego odkrycia w sali, która początkowo była jadalnią, a później używano jej jako garderoby. Po zdjęciu podsufitki robotnikom ukazał się piękny, barokowy, polichromowany sufit, na którym były wymalowane owoce i warzywa. Dzisiaj w tej sali znajduje się restauracja. W bardzo dobrym stanie zachowały się piece kaflowe, z których najstarszy pochodzi z 1738 roku i został wykonany przez gdańskiego mistrza zduńskiego Christoffa Schullera. Najsłynniejszą mieszkanką pałacu była Luiza von Krockow. Była żoną rotmistrza huzarów Henryka Joachima von Krockow z Pieszcza. W 1782 zmarł kuzyn jej męża, który był właścicielem zamku. Posiadłość wystawiono na licytację, a hrabina zapragnęła ją kupić. Nie było to łatwe, gdyż kobiety w ówczesnych czasach nie mogły brać udziału w licytacjach, a mąż Luizy przebywał na placówce w Berlinie. Kobieta dopięła jednak swego, uzyskała nadanie „męskich praw” przez króla i kupiła zamek. Urządziła przy nim piękny park w stylu włoskim, z małym mostem, fontannami i rzeźbami. Znajdujący się obok pałacu kościół został zaprojektowany w całości przez hrabiego Karola Gustawa Adolfa von Krockow. Robiąc projekt wzorował się on na słynnej paryskiej katedrze Notre Dame. Osobiście nadzorował również jego budowę. Obecnie na tyłach tego kościoła mieści się Muzeum Regionalne.

5 comments

 1. Jasia pisze:

  W Krokowej ze znajomymi wynajęliśmy przytulny domek na nocleg, zwiedziliśmy w okolicy wszystko, co było możliwe i na pewno tam wrócimy :)

 2. Treasure pisze:

  Super sprawa, Ta wioska leży w takim miejscu, że zobaczyć można wszystko – od Łeby po sam Hel!

 3. Laura pisze:

  Wakacje z dziadkiem, popieram! W Krokowej na pewno mieliście sporo atrakcji :)

 4. Luiza88 pisze:

  To ja się muszę koniecznie wybrać do Krokowej skoro to takie super miejsce, zwiedziłam różne kurorty na wybrzeżu, ale tam jakoś nie byłam

 5. ewcia19 pisze:

  Ja muszę dziadka namówić na podróże :) zawsze mówił, że na emeryturze zwiedzi całą Polskę, na pewno pokażę mu wasz blog 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>