Wiżajny i Suwalski Park Krajobrazowy

Wiżajny to wbrew pozorom bardzo atrakcyjna miejscowość położona przy samej granicy Polski i Litwy, pagórkowate tereny zapewniają przepiękne widoki. Znajdują się również w okolicy Gór Sudawskich i najwyższego wzniesienia w tej części Polski, którym jest Góra Rowelska o wysokości 298 m. n. p. m. Jest to miejsce dość chętnie wybierane przez turystów, można tu zaznać ciszy i spokoju, ale także zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Południowa część Wiżajn należy do Suwalskiego Parku Krajobrazowego, który jest wyjątkowy, gdyż powstał jako pierwszy w Polsce. Statystyki mówią, że corocznie odwiedza go ponad 50 000 turystów.

Suwalski Park Krajobrazy słynie przede wszystkim z polodowcowej rzeźby terenu, tak więc amatorzy geografii Polski będą na pewno zadowoleni z możliwości podziwiania praktycznie wszystkich młodoglacjalnych form zlodowaceń. Bardzo popularne wśród turystów jest podróżowanie rowerem po parku krajobrazowym. Przy dobrej kondycji i dość sprawnym tempie, można większość parku zwiedzić w ciągu 4 godzin, jednak lepiej oczywiście wybrać się na dłuższą wycieczkę rowerową i spokojnym tempem bardzo miło spędzić czas w tym parku krajobrazowym.

Do najciekawszych miejsc Suwalskiego Parku Krajobrazowego należą: jezioro Hańcza, czyli najgłębsze jezioro w Polsce i jedno z największych na całym pojezierzu Suwalskim, głazy narzutowe, których jest na prawdę sporo w rezerwacie „Bachanowo” nad Czarną Hańczą oraz tak zwana „Suwalska Fudżijama” (wzniesienie o stożkowatym kształcie). Jest tu oczywiście wiele innych atrakcji, przede wszystkim o charakterze przyrodniczym.

Atutem tego regionu jest, stworzone tu na swój sposób, centrum turystyczne – znajduje się tu wiele ośrodków wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów i pokoi w kwaterach prywatnych, oferujących atrakcyjne noclegi [sprawdź ]. Spore zainteresowanie wśród turystów tą miejscowością zaowocowało jej rozwojem. Dodatkowym atutem miejsca jest jego nieduża odległość od granicy z Litwą, skąd można zorganizować sobie kilkudniowy wyjazd na przykład do Wilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>