Perła Pienin czyli wczasy w Szczawnicy

Szczawnica – ponad 200 lat temu odkryto, że to przepiękne miejsce ma znakomite walory lecznicze. Od tego momentu zaczęła się prężnie rozwijać – obecnie jest przepięknym górskim kurortem, który jednak nie zatracił góralskiego ducha.

Jakie choroby tu leczono?

Na wstępie warto dodać, że w Polsce w okresie szczególnie dwudziestolecia międzywojennego uzdrowiska były bardzo popularną formą odpoczynku. Przebywały tu przede wszystkim osoby z chorobami płuc. Dawniej były to zazwyczaj osoby cierpiące na gruźlicę, dzisiaj natomiast tutejszy mikroklimat znakomicie łagodzi a nawet nieraz niweluje dolegliwości osób chorujących na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy też przeróżne alergie – nie tylko na substancje wziewne. Jednak nie tylko choroby układu oddechowego tu leczono. Odkryto bowiem aż 12 źródeł kwaśnych wód – szczaw, z których dzisiaj czynnych jest 8. Stwierdzono dość szybko, że regularne picie leczy dolegliwości żołądkowe oraz układu moczowego. Do dnia dzisiejszego wiedza ta jest wykorzystywana.

W Szczawnicy znajduje się Park Zdrojowy, a w nim pijalnie poszczególnych wód. Dodatkowo na terenie znajdują się sanatoria oraz Zakład Przyrodoleczniczy – tutaj możemy skorzystać z wielu różnych zabiegów hydroterapeutycznych, fizykalnych albo kinetycznych. Jednak warto podkreślić, że sam pobyt już jest bardzo korzystny dla zdrowia. Szczególnie tę zaletę docenią rodzice czy dziadkowie przyjeżdżający z dziećmi. Nawet bez wykupienia zabiegów może okazać się, że wakacje w tym kurorcie spowodują złagodzenie alergii u dzieci czy dolegliwości reumatycznych u osób starszych na cały rok.

Wiele osób jednak nie przepada za miejscowościami uzdrowiskowymi – kojarzą się im one z brakiem przygody, z tłumem osób. Na pewno tego nie można powiedzieć o Szczawnicy. Tutaj bowiem istnieje wiele możliwości przeżycia ciekawych przygód. Przede wszystkim – mamy tu wiele malowniczych szlaków górskich. Ponadto istnieją także drogi rowerowe, jak chociażby do Czerwonego Klasztoru. Co ciekawe – wytyczone są również ścieżki konne, które można pokonać po wypożyczeniu konia. Ponadto można wybrać się do położonych niedaleko Sromowiec Wyżnych gdzie początek ma spływ po Dunajcu. Koniec jest albo w Szczawnicy albo w Krościenku w zależności od tego, którą opcję wybierzemy. Oczywiście istnieje również możliwość raftingu, paralotniarstwa i wielu innych atrakcji! W dodatku baza noclegowa w Szczawnicy jest bardzo rozwinięta, posiada mnóstwo zróżnicowanych ofert – od placów namiotowych i baz kempingowych, przez kwatery prywatne, po pensjonaty i hotele. Warto dodać, że mamy możliwość rezerwacji noclegów z bonusami (noclegi Szczawnica) lub w promocyjnych cenach, za pomocą strony internetowej. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie! Ponadto warto dodać, że jeśli ktoś nie ma czasu albo chęci szukać noclegu, nie będzie miał żadnego problemu aby znaleźć odpowiednią dla siebie kwaterę na miejscu – górale są zawsze bardzo pomocni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>