Od kultury po parki – czas w Koszalinie

Kojarzący się osobom z innych rejonów Polski z morzem – choć w rzeczywistości dzieli go od Bałtyku 11 km oraz przybrzeżne jezioro, do którego dochodzi północna granica miasta – Koszalin to dobre miejsce na kilkudniowy, a nawet dłuży urlop. Możemy tutaj wypełnić czas bardzo różnymi atrakcjami, zobaczyć niejedno ciekawe miejsce, a także bez większych przeszkód korzystać z wypoczynku na plaży – wystarczy wybrać się do położonego najbliżej Mielna, czy też Łazów, Dąbek, a nieco dalej Darłowa. Koszalin, a nie którąś z nadmorskich wiosek letniskowych wybrać warto, kiedy interesuje nas baza noclegowa w postaci hoteli i apartamentów, gdzie możemy wypoczywać luksusowo i wygodnie (sprawdź ➪ meteor-turystyka.pl).

Miasto jest także centrum życia kulturalnego regionu. Odbywają się tutaj imprezy, takie jak Letni Festiwal Kabaretów (sprawdź ➪ wikipedia.org), Festiwal Filmowy „Młodzi i Film”, Hanza Jazz Festiwal oraz inne. Na terenie miasta znajduje się Filharmonia Koszalińska, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego, Teatr Muza, Teatr Propozycji „Dialog”, centra kultury, galerie i muzea. Miejscem, gdzie odbywa się wiele dużych wydarzeń, jest amfiteatr w Parku Książąt Pomorskich, ze względu na falisty kształt zadaszenia sceny nazywany żartobliwie „Pod chipsem”. W Koszalinie zwiedzić można ciekawe muzea. Zespół dawnego miejskiego młyna mieści Muzeum w Koszalinie, które prezentuje dzieje miasta i regionu, sztukę, odznaczenia i monety. Ciekawe jest Muzeum Wody umieszczone w dawnej stacji uzdatniania. Nie jest ono, jak mógłby ktoś pomyśleć na podstawie nazwy, poświęcone przyrodzie, ale wodociągom – wielbiciele industrialnych zabytków zobaczyć mają okazję dawne urządzenia, a także liczne mapy i plany, przedstawiające razem około 300 lat historii miejskich wodociągów. Ciekawostką jest także urządzone przez pasjonatkę w jej prywatnym mieszkaniu Muzeum Włodzimierza Wysockiego, gdzie zobaczyć można liczne materiały, a nawet osobiste przedmioty należące do rosyjskiego barda.

Koszalin ma także wiele zabytkowych budynków z różnych okresów historii, od średniowiecza po czasy najnowsze – fragmenty miejskich murów, budowle sakralne, gmachy administracyjne, kamienice i wille. Dostępnych jest tu wiele parków, a najbardziej rozpoznawalny miejski las na Górze Chełmskiej, dawniej ośrodek pogańskiego kultu, kryje sanktuarium oraz wieżę widokową, swoim kształtem przypominającą morską latarnię.

Na turystów czekają liczne kawiarnie, restauracje i inne lokale oraz obiekty oferujące noclegi. Koszalin zapewnia również tereny rekreacyjne, obiekty sportowe – można spędzić tutaj czas na wiele sposobów, nie brak także atrakcyjnych ofert dla rodzin z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>